U hrvatskim medijima posljednjih dana se proširila vijest kako Fifa uvodi drastičnu promjenu u VAR i ukida VAR suce. Međutim, to je lažna vijest. Revolucija VAR-a ne postoji, već je Fifa uz postojeći VAR sustav odlučila uvesti novi sustav pomoći – Football video assistant (FVA). Sustav je zamišljen da se koristi na utakmicama na utakmicama nižih i amaterskih liga. Novi sustav predstavili su predsjednik Fife Gianni Infantino i sudačke organizacije Pierluigi Collina na Fifinom kongresu koji je u Bankoku.
Kada bi se pregledavala snimka
VAR sustav radi tako da VAR sudac i najmanje jedan pomoćni VAR sudac prate zbivanja terenu i pregledavaju sporne događaje. Kada smatraju da je sudac učinio jasnu i očiglednu pogrešku pozivaju ga na pregled snimke.
FVA neće imati suca zaduženog za provjeru zbivanja na terenu već će treneri postavljati zahtjev četvrtom sucu za pregled snimke. Svaki trener imati će priliku na dvije provjere na utakmici. Ako sudac promijeni odluku treneru se ne smanjuje broj preostalih provjera. U slučaju da odluka ostaje nepromijenjena, smanjio bi mu se broj preostalih provjera. Uvažavajući činjenicu da su treneri često daleko od događaja, igrači smiju sugerirati treneru da traži provjeru kruženjem kažiprsta u zraku.
Kao i kod VAR-a snimke će se moći pregledati samo u određenim situacijama:
- ima/nema pogotka
- ima/nema kaznenog udarca
- prekršaji za isključenje (crveni karton)
- pogrešan identitet kod disciplinskih mjera
Upotrebom FVA se neće provjeravati zaleđe jer je to tehnički nemoguće izvesti.
Za razliku od VAR-a dopuštene su fiksne kamere slične nadzornim koje će snimati utakmicu i snimku slati na uređaj za reprodukciju. Kada trener zatraži provjeru, video operater će pripremiti snimku, a sudac će na monitoru kao i kod VAR-a pogledati snimku te nakon donesene odluke pokazati rukom znak ekrana i priopćiti odluku.
Još nije poznato kada možemo očekivati da će nova tehnologija ući u Pravila nogometne igre. FIFA je objavila kako je po prvi puta testirano na muškom i ženskom turniru mlađih uzrasta u Zurichu. Testirane su opcije sa snimateljima i sa fiksnim kamerama.
Revolucija VAR-a nije na vidiku
VAR se primjenjuje u nogometu na globalnoj razini od Svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. godine. Od tada pa do danas implementirale su ga mnoge zemlje u svijetu. Na svjetskom prvenstvu u Kataru uvedene su promjene kod prepoznavanja zaleđa. Umjesto da suci u VAR sobi svaki puta povlače crte uvedena je poluautomatizirana tehnologija prepoznavanja zaleđa (SOAT). Od iduće sezone ova tehnologija će se upotrebljavati u engleskoj Premier ligi.
FIFA i IFAB nisu odlučili napraviti revoluciju u korištenju VAR-a, već omogućiti pošteniji i pravedniji nogomet i na razinama kojima je VAR preskup.