Kako se određuje sudačka nadoknada vremena u nogometu?

Sudacka nadoknada vremena

Sudačka nadoknada vremena je dodatno vrijeme koje sudac određuje na kraju svakog poluvremena i produžetka kako bi nadoknadio izgubljeno vrijeme.

Na godišnjem zasjedanju Međunarodnog odbora nogometnih saveza (IFAB) 2023. godine u Londonu raspravljalo se o izgubljenom vremenu. Prema statističkim podacima lopta je u prosjeku u igri 61,3% vremena, ili oko 55 minuta. Razmatran je prijedlog o skraćivanju utakmice na 60 minuta aktivne igre.

Odbor je odlučio kako će trajanje utakmice ostati nepromijenjeno, a problem sa izgubljenim vremenom rješavati će se produljenim nadoknadama vremena. Sucima je izdan naputak da preciznije mjere izgubljeno vrijeme. Kao pozitivan primjer takvog mjerenja izgubljenog vremena navedeno je Svjetsko prvenstvo u Katru 2022. godine.

Zbog čega se nadoknađuje vrijeme?

Vrijeme aktivne igre razlikuje se između natjecanja. U najvišem rangu natjecanja u hrvatskoj lopta je u prosjeku u igri 62% vremena, Liga prvaka je na 64% vremena, dok je španjolska Primera na svega 59%.

Prema Pravilu 7 izgubljeno vrijeme nadoknađuje se zbog slijedećih događaja:

  • zamjena
  • pregleda ozlijeđenih igrača i/ili iznošenja igrača s terena za igru
  • traćenja vremena
  • disciplinskih mjera
  • proslave pogotka
  • medicinskih stanki u skladu s propozicijama natjecanja, npr. stanki za osvježenje pićem (koje ne bi trebale trajati dulje od jedne minute) i stanki za rashlađenje (90 sekundi do 3 minute)
  • bilo kojeg drugog razloga, uključujući i bilo koju značajniju odgodu nastavka igre

Obveza četvrtog suca je na kraju svakog poluvremena ili produžetka pokazati minimalno trajanje sudačke nadoknade vremena. Nadoknada smije biti dulja od pokazanog vremena, ali ne i kraća.

Kako se određuje sudačka nadoknada vremena

Sudačka nadoknada vremena određuje se na temelju procjene stvarno izgubljenog vremena. U izgubljeno vrijeme se ne ubraja vrijeme kada je lopta izvan igre zbog prekršaja (kod kojih nema disciplinskih mjera) ili izlaska lopte izvan terena za igru. Od igrača se očekuje da loptu vrate u igru što je brže moguće. Ako igrač odugovlači sa povratkom lopte u igru vrijeme mora biti nadoknađeno, a igrač može biti kažnjen žutim kartonom.

Na utakmicama najvišeg ranga izgubljeno vrijeme mjeri četvrti sudac i trajanje sudačke nadoknade vremena predlaže sucu koji donosi konačnu odluku. Na utakmicama nižeg ranga gdje nema četvrtog suca, izgubljeno vrijeme mjeri glavni sudac.

Sudačka komisija nadležna za pojedino natjecanje donosi smjernice na koji način mjeriti izgubljeno vrijeme. Tako je trajanje nadoknade vremena na SP-u u Katru bilo značajno produljeno (rekord je 27 minuta ukupne nadoknade). Takav trend se nije nastavio kasnije. Iako se nadoknada vremena povećala i sada je nerjetko dulja od 5 minuta, rijetke su one koje traju više od 10 minuta.

Promjene Pravila značajno utječu na gubitak vremena

Značajne promjene Pravila nogometne igre su jedan od glavnih razloga zašto sudačke nadoknade vremena traju dulje nego ranije. Od 2020. godine broj zamjena je povećan na 10 u 6 prekida igre. Ako su sve zamjene napravljene u jednom poluvremenu te uzmemo prosjek kako je za zamjenu jednog igrača potrebno 20 sekundi, već ovdje dolazimo otprilike do 3 minute sudačke nadoknade vremena. Nakon svakog pogotka gubi se jedna do dvije minute zbog slavlja igrača (ako nema VAR provjere).  Uz dva pogotka u poluvremenu (2×90 sekundi) i 10 zamjena došli smo otprilike do 6 minuta izgubljenog vremena. Još jedna važna promjena uvedena u nogomet je i VAR na čije provjere se često gubi najviše vremena. Važnija je točnost provjere od brzine.

Za razliku od prijašnjih vremena, posvećuje se i veća pažnja dobrobiti igrača. Nekada se smatralo prioritetnim maknuti igrača izvan tereza za igru zbog ukazivanja liječničke pomoći. Danas se pomoć često ukazuje na terenu za igru zbog čega prekidi traju dulje. Sve ovo je rezultiralo produženim sudačkim nadoknadama vremena.

Najnoviji Članci

Je li isključenje Dialla bilo opravdano i ima li Hajduk osnove za prigovor zbog VAR intervencija?
Je li isključenje Dialla bilo opravdano i ima li Hajduk osnove za prigovor zbog VAR intervencija?

Diallo je isključen nakon VAR intervencije u 13. minuti utakmice zbog udaranja suparnika bez lopte

Pročitaj Više
Promjene Pravila nogometne igre u sezoni 2025/2026
Promjene Pravila nogometne igre u sezoni 2025/2026

Promjene pravila nogometa za sezonu 2025/2026 donesena su na godišnjem zasjedanju IFAB-a u Belfastu

Pročitaj Više
Sudac Erceg na Rujevici propustio kazniti isključenjem Selahijev prekršaj nad Mamićem
Sudac Erceg na Rujevici propustio kazniti isključenjem Selahijev prekršaj nad Mamićem

Selahi je izbjegao isključenje nakon što sudac Antonio Erceg nije promijenio odluku unatoč pregledu VAR…

Pročitaj Više