Trajanje utakmice i produžetaka u nogometu

trajanje produžetaka u nogometu

Duljina trajanja utakmice razlikuje se ovisno o sportu. Prema pravilima trajanje nogometne utakmice je 90 minuta, rukometne 60, košarkaške 40 minuta itd. Košarkaških 40 minuta se odnosi na čistu igru jer svaki sudački zvižduk zaustavlja vrijeme. Rukomet je nešto drugačiji, utakmica traje točno 60 minuta, a sudac može zaustaviti vrijeme ako smatra potrebnim. Nogometna utakmica traje najdulje od svih, ali sudac ne može zaustaviti vrijeme osim u slučaju prekida utakmice. Kako bi se izbjeglo pretjerano gubljenje vremena i zadržavanje, sudac može produljiti utakmicu za izgubljeno vrijeme. Na kraju svakog poluvremena određuje vrijeme koje će nadoknaditi. To se zove nadoknada izgubljenog vremena, odnosno laički rečeno sudačka nadoknada vremena.

Sudačku nadoknadu vremena pokazuje 4. sudac (ako ga ima) na kraju svakog poluvremena ili na kraju svakog produžetka. Vrijeme koje je pokazao 4. sudac se odnosi na najkraće vrijeme koje će biti nadoknađeno. Sudac prema Pravilu 7 ne smije skratiti nadoknadu, ali je smije produljiti. Izgubljeno vrijeme u prvom poluvremenu se ne može nadoknaditi u sudačkoj nadoknadi drugog poluvremena.

Određivanje sudačke nadoknade

Sudačka nadoknada se određuje zbog gubitka vremena u slijedećim situacijama:

  • zamjena
  • pregleda ozlijeđenih igrača i/ili iznošenja igrača s terena za igru
  • traćenja vremena
  • disciplinskih mjera
  • medicinskih stanki u skladu s propozicijama natjecanja, npr. stanki za osvježenje pićem (koje ne bi trebale trajati dulje od jedne minute) i stanki za rashlađenje (90 sekundi do 3 minute)
  • odgode nastavka igre povezane s provjerama i pregledima sustava VAR
  • proslave pogodaka
  • bilo kojeg drugog razloga, uključujući i bilo koju značajniju odgodu nastavka igre (primjerice, zbog ometanja vanjskog čimbenika)

Neki sportovi poput košarke, rukometa i vaterpola imaju taktičke stanke (time out-ove) tijekom utakmice koje pozivaju treneri.

U nogometu su moguće medicinske stanke (ako su propisane propozicijama natjecanja) koje omogućavaju igračima osvježenje i rashlađivanje te traju između jedne i tri minute. Vrijeme tijekom tih stanki nije zaustavljeno već se uračunava u vrijeme poluvremena i nadoknađuje u sudačkoj nadoknadi.

Igrači koji trate vrijeme tako što sporo izlaze iz igre ili prekomjerno slave pogodak mogu biti kažnjeni i žutim kartonom. Bez obzira na to, stvarno izgubljeno vrijeme će biti nadoknađeno.

Glavni sudac utakmice određuje kolika će biti sudačka nadoknada. Obično je 4. sudac zadužen za mjerenje izgubljenog vremena te predlaže glavnom sucu trajanje sudačke nadoknade. Vrijeme koje se izgubi zbog izlaska lopte izvan terena za igru se ne mjeri, pod uvjetom da je igra nastavljena u razumnom vremenu. Igrač koji pretjerano trati vrijeme prilikom vraćanja lopte u igru će biti upozoren, a svaki slijedeći puta opomenut.

Zbog čega je uvedena sudačka nadoknada?

Na samim počecima nogometa utakmica je trajala točno 90 minuta. Prva Pravila nisu dozvoljavala produljivanje utakmice. Problemi su se počeli javlja kada je neposredno prije isteka posljednje minute utakmice dosuđen kazneni udarac koji se ne bi stigao izvesti na vrijeme. Ponekad su igrači i nekoliko minuta prije kraja namjerno ometali izvođenje kaznenog udarca. Ubrzo je uvedeno pravilo kakvo danas viđamo u rukometu da se utakmica produlji za izvođenje kaznenog udarca.

Kroz godine Pravila su se mijenjala i trajanje nogometne utakmice je postalo fleksibilnije. U početku suci nisu javno objavljivali kolika će biti minimalna sudačka nadoknada. Ovakva praksa je uvedena prije otprilike 2 desetljeća i pokazala se kao odlično rješenje.

Trajanje produžetaka u nogometu

Utakmica u nogometu smije imati neriješeni ishod. Međutim, propozicije pojedinih natjecanja zahtijevaju pobjedničku momčad (recimo kup ili turnirska natjecanja). Bez obzira radi li se o samo jednoj ili o domaćinskoj i gostujućoj utakmici, prema Pravilu 10 dozvoljeni su isključivo slijedeći postupci za određivanje pobjednika (i njihove kombinacije):

  • pravilo pogodaka u gostima
  • dva jednaka dijela produžetaka
  • jedanaesterci (raspucavanje jedanaesteraca)

Trajanje produžetaka u nogometu je 2 puta po 15 minuta (seniori). Na početku oba produžetka izvodi se početni udarac. Između poluvremena dopušten je kratki predah zbog osvježenja igrača koji ne bi trebao biti dulji od jedne minute.

Propozicije natjecanja mogu dozvoliti u produžecima dodatnu zamjenu, što u teoriji znači kako je moguće tijekom 120 minuta zamijeniti 6 igrača u 4 prilike za zamjene. Ako tijekom osnovnog dijela utakmice treneri nisu napravili sve zamijene imaju ih pravo napraviti u produžetku, čak i ako su potrošili sve prilike za zamijene, a nisu zamijenili maksimalni broj igrača.

Trajanje nogometne utakmice u mlađim dobnim uzrastima

Trajanje poluvremena od 45 minuta odnosi se na seniorski nogomet. Utakmice mlađih dobih kategorija i veterana mogu biti skraćene. Točno vrijeme trajanja poluvremena propisuje se posebnim odlukama i propozicijama natjecanja.
Najmlađi dobni uzrasti (zagići i limači) igraju na smanjenom terenu, dopuštene su povratne zamijene i ne primjenjuje se pravilo zaleđa.

Vrijeme trajanja utakmica po uzrastu:

MLAĐI PIONIRI: 2 x 30 minuta
PIONIRI: 2 x 35 minuta
KADETI: 2 x 40 minuta
JUNIORI: 2 x 45 minuta

Detaljnije o propozicijama natjecanja mlađih uzrasta možete pronaći ovdje.