Crveni karton (isključenje) u nogometu

Crveni karton u nogometu

Crveni karton u nogometu simbolizira isključenje i najstroža je disciplinska mjera koju sudac može izreći tijekom utakmice. Isključeni igrač mora napustiti teren za igru te njegova momčad nastavlja utakmicu s igračem manje. Osim igrača isključenje se može izreći zamjenskom igraču, zamijenjenom igraču ili službenoj osobi (trener, pomoćni trener, fizioterapeut, liječnik…). Isključeni zamjenski i zamijenjeni igrači te službene osobe ne smiju ostati na klupi za pričuvne igrače, ali broj igrača na terenu ostaje nepromijenjen. Sudac ne smije dopustiti nastavak utakmice sve dok isključena osoba nije napustila igralište (tj, otišla u svlačionicu ili gledalište). Crveni karton ima značajan utjecaj na igru, a često i na konačni rezultat. Ako u nekoj momčadi broj igrača padne ispod 7 utakmica se prekida.

Prekršaji za crveni karton

Prema pravilu 12, crveni karton se dodjeljuje u slijedećim situacijama:

  1. Težak prekršaj – start ili pokušaj borbe za loptu koji ugrožavaju sigurnost suparničkog igrača ili koriste prekomjernu silu ili brutalnost
  2. Onemogućavanje postizanja pogotka ili izgledne prilike za postizanje pogotka prekršajem – prekršaji kojima se onemogućava postizanje pogotka ili izgledne prilike za postizanje pogotka kažnjavaju se crvenim kartonom. Izuzetak su prekršaji unutar kaznenog prostora koji su se dogodili prilikom borbe za loptu. Obrambeni igrač koji u borbi za loptu (primjerice udaranjem po nozi) načini prekršaj kazniti će se žutim kartonom. Igrač koji napravi prekršaj guranjem, držanjem, povlačenjem ili nema nikakvu mogućnost igrati loptom mora biti isključen.
  3. Onemogućavanje suparničkoj momčadi postizanje pogotka ili izglednu priliku za postizanje pogotka namjernim prekršajem igranja rukom (izuzevši vratara u vlastitom kaznenom prostoru) – igrač koji namjerno obrani vrata rukom ili spriječi da suparnik dođe u izglednu priliku mora biti isključen bez obzira je li se prekršaj dogodio unutar ili izvan kaznenog prostora.
  4. Onemogućavanje suparničkoj momčadi postizanje pogotka ili izglednu priliku za postizanje pogotka prekršajem nenamjernog igranja rukom – Igrač koji spriječi izglednu priliku za postizanje pogotka nenamjernim igranjem rukom biti će isključen osim ako se prekršaj dogodio unutar kaznenog prostora. Igranje rukom u kaznenom prostoru  kažnjava se kaznenim udarcem i žutim kartonom.
  5. Ugriz ili pljuvanje na nekoga – igrači koji ugrizu ili pljunu na nekoga kazniti će se crvenim kartonom. Od igrača se očekuje da budu primjer drugima te se ovakvo ponašanje smatra u potpunosti neprihvatljivim.
  6. Nasilno ponašanje – obuhvaća igračevu upotrebu ili pokušaj upotrebe prekomjerne sile ili brutalnosti protiv suparnika izvan borbe za loptu. Isto se odnosi i protiv suigrača, člana sudačkog tima, gledatelja ili bilo koje druge osobe. Nasilničkim ponašanjem se smatra i udaranje šakom u glavu i lice izvan borbe za loptu. Korištenje zanemarivo male snage se ne kažnjava isključenjem.
  7. Korištenje uvredljivih, pogrdnih ili zlostavljačkih riječi i/ili radnji – Igrači koji koriste uvredljive, pogrdne ili zlostavljačke riječi prema suparnicima, suigračima, članovima sudačkog tima, gledateljima ili drugim osobama kazniti će se isključenjem. Ovo uključuje i rasističko ponašanje.
  8. Druga opomena na utakmici – igrač koji je opomenut dva puta na utakmici mora biti isključen.
  9. Ulazak u prostoriju za VAR – igračima, zamjenskim igračima i službenim osobama je najstrože zabranjeno ulaziti u prostoriju za VAR.

Isključenje službenih osoba

Službene osobe koje predstavljaju ekipe (treneri, pomoćni treneri, medicinsko osoblje, team manageri) moraju se pridržavati Pravila nogometne igre te poštovati sve druge sudionike utakmice i gledatelje. Sudac prema njima ima ovlasti poduzimati jednake disciplinske mjere kao i prema igračima.

Ako je prekršaj počinila neka osoba koja se nalazi u tehničkom prostoru (zamjenski ili zamijenjeni igrač, službena osoba), a sudac ne može identificirati počinitelja, kažnjen će biti glavni trener.

Onemogućavanje postizanje pogotka ili izgledne prilike za postizanje pogotka

Prilikom donošenja odluke je li prekršaj napravljen kada je napadač bio u izglednoj prilici za postizanje pogotka treba uzeti u obzir:

  • udaljenost od vrata
  • opći smjer igre
  • vjerojatnost zadržavanja ili osvajanja kontrole nad loptom
  • pozicije i broj obrambenih igrača

Prilikom donošenja odluke sudac mora uzeti u obzir sve parametre. Prekršaj vrlo blizu kaznenog prostora može biti tek obećavajuća prilika, a prekršaj udaljen više od 40 ili 50 metara može biti izgledna prilika za postizanje pogotka ako sudac procijeni da ga niti jedan drugi igrač ne bi mogao stići.

Prekršaji službenih osoba za isključenje

Osobe koje se nalaze u tehničkom prostoru imaju veći stupanj odgovornosti od samih igrača. Od njih se očekuje da svojim ponašanjem smire tenzije na terenu, teže fer i korektnoj borbi te pomognu sucu u vođenju utakmice. Zbog toga službene osobe će biti udaljene s klupe za pričuvne igrače ako:

  1. Odgađaju nastavak igre
  2. Namjerno napuštaju tehnički prostor zbog iskazivanja neslaganja s članom sudačkog tima (protestiranja) ili se ponašaju provokativno i na potpaljiv način –
  3. Ulaze u suparnički tehnički prostor na agresivan način ili način koji izaziva sukob
  4. Namjerno bacaju ili udaraju predmete u teren za igru
  5. Ulaze u teren za igru zbog sukoba s članom sudačkog tipa (uključujući na poluvremenu i kraju utakmice) ili ometaju igru, suparničkog igrača ili člana sudačkog tima
  6. Ulaze u VAR prostoriju
  7. Fizički agresivno ponašanje (uključujući pljuvanje i ugriz) prema bilo kojoj osobi
  8. Dobiju drugu opomenu (žuti karton)
  9. Upotrebljavaju agresivni uvredljiv i pogrdan rječnik ili radnje
  10. Upotrebljavaju neodobrenu elektroničku ili komunikacijsku opremu
  11. Neprimjereno ponašanje kao posljedica upotrebe komunikacijske opreme

Upotreba VAR-a kod prekršaja za crveni karton

Crveni karton je ključan element nogometne discipline koji uvelike utječe na konačni ishod utakmice. Prema VAR protokolu samo prekršaji za izravni crveni karton podložni su VAR provjeri, bez obzira na kojem se dijelu terena dogode. VAR sudac će pozvati glavnog suca na pregled snimke ako smatra kako je došlo do jasne i očigledne pogreške ili propuštenog incidenta. Sudac dobiva drugu priliku za donošenje odluke, međutim nema obvezu promijeniti odluku ili pokazati crveni karton. Sudac, ako smatra primjerenim, nakon pregleda snimke zbog potencijalnog crvenog kartona može igrača kazniti samo žutim kartonom ili tek dosuditi prekršaj.

VAR ima obvezu pozvati suca na pregled snimke i kada smatra da je kazna crvenog kartona prestroga. Ideja VAR-a je pružiti sucu drugu priliku kako bi mogao donijeti ispravnu odluku. Odluka o pregledu snimke i disciplinskoj mjeri je uvijek na sucu koji nema obvezu prihvatiti sugestiju iz VAR sobe.

VAR pregledava samo prekršaje za izravni crveni karton. Prekršaji za žuti karton (uključujući i drugi žuti karton) karton nisu podložni pregledu snimke. VAR se može uključiti tek ako je žuti karton (uključujući i drugi) pokazan krivom igraču (zamjena identiteta).

Najnoviji Članci

Je li isključenje Dialla bilo opravdano i ima li Hajduk osnove za prigovor zbog VAR intervencija?
Je li isključenje Dialla bilo opravdano i ima li Hajduk osnove za prigovor zbog VAR intervencija?

Diallo je isključen nakon VAR intervencije u 13. minuti utakmice zbog udaranja suparnika bez lopte

Pročitaj Više
Promjene Pravila nogometne igre u sezoni 2025/2026
Promjene Pravila nogometne igre u sezoni 2025/2026

Promjene pravila nogometa za sezonu 2025/2026 donesena su na godišnjem zasjedanju IFAB-a u Belfastu

Pročitaj Više
Sudac Erceg na Rujevici propustio kazniti isključenjem Selahijev prekršaj nad Mamićem
Sudac Erceg na Rujevici propustio kazniti isključenjem Selahijev prekršaj nad Mamićem

Selahi je izbjegao isključenje nakon što sudac Antonio Erceg nije promijenio odluku unatoč pregledu VAR…

Pročitaj Više