Protokol za dodatne trajne zamjene zbog potresa mozga

Protokol za dodatne zamjene zbog potresa mozga

Stupa na snagu 1. srpnja 2024. godine

Uvod

Po odobrenju na 138. Općem godišnjem sastanku (AGM) IFAB-a u Škotskoj, održanom 2. ožujka 2024. godine, Pravila nogometne igre sada omogućavaju natjecanjima da dozvole dodatne trajne zamjene zbog potresa mozga.

Dodatna trajna zamjena zbog potresa mozga događa se kada igrač koji je zadobio potres mozga ili se sumnja da je zadobio potres mozga bude zamijenjen i više ne sudjeluje u utakmici. Zamjena se ne broji kao jedna od „normalnih“ dopuštenih zamjena (ili prilika za zamjenu, ukoliko je primjenjivo).

Reference na dodatne trajne zamjene zbog potresa mozga nalaze se u:

Pravilo 3. Igrači
3.2 Broj zamjena – Dodatne trajne zamjene zbog potresa mozga

Natjecanja mogu upotrijebiti dodatne trajne zamjene zbog potresa mozga u skladu s protokolom navedenim u poglavlju „Bilješke i promjene“.

Važno: Premda su tijekom testiranja korištena dva različita protokola, na Općem godišnjem sastanku IFAB-a odobren je jedan protokol, koji mora biti korišten u cijelosti.

Za kompletno pravilo 3 klikni ovdje.

Načela

  • Svakoj je momčadi dopušteno iskoristiti najviše jednu „zamjenu zbog potresa mozga“ tijekom utakmice.
  • „Zamjena zbog potresa mozga“ može biti obavljena bez obzira na već iskorišteni broj zamjena igrača.
  • U natjecanjima u kojima je broj imenovanih zamjenskih igrača jednak maksimalnom broju „normalnih zamjena“ koje mogu biti obavljene, zamjenski igrač u slučaju potresa mozga može biti igrač koji je prethodno zamijenjen te može ući u igru u bilo kojem trenutku, bez obzira na već obavljeni broj zamjena igrača.
  • Pri korištenju „zamjene zbog potresa mozga“, suparnička momčad ima mogućnost iskoristiti i „dodatnu zamjenu igrača“ neovisno o razlogu za istu.

Postupak

  • Postupak zamjene odvija se u skladu s Pravilom 3 – Igrači (osim ako je niže navedeno drugačije).
  • „Zamjena zbog potresa mozga“ može biti obavljena:
    • odmah nakon što se potres mozga dogodi ili se na njega posumnja;
    • nakon liječničkog pregleda na terenu i/ili izvan njega; ili
    • u bilo kojem drugom trenutku kada se potres mozga dogodi ili se na njega posumnja, uključujući i ako se igrač nakon prethodnog liječničkog pregleda vratio na teren za igru.
  • Ukoliko momčad odluči izvršiti „zamjenu zbog potresa mozga“, treba obavijestiti suca/četvrtog suca, u idealnom slučaju upotrebom kartice ili obrasca za zamjenu u drugoj boji. Igraču s potresom mozga ili sumnjom na potres mozga nije dozvoljeno više sudjelovati u utakmici, uključujući jedanaesterce (raspucavanje jedanaesteraca), te bi gdje god je to moguće trebao s pratnjom otići do svlačionice i/ili medicinske ustanove.
  • Sudac/četvrti sudac obavještavaju suparničku momčad da ima opciju korištenja „dodatne zamjene“ i „dodatne prilike za zamjenu“, što može biti korišteno istovremeno sa „zamjenom zbog potresa mozga“ ili u bilo kojem kasnijem trenutku (osim kako je drugačije navedeno u Pravilima nogometne igre).

Prilike za zamjenu igrača

  • Obavljanje „zamjene zbog potresa mozga“ odvojeno je od bilo kakvog ograničenja broja prilika za „normalnu zamjenu“.
  • Međutim, ako momčad izvrši „normalnu zamjenu“ u isto vrijeme kada i „zamjenu zbog potresa mozga“, to se broji kao jedna iskorištena prilika za „normalnu zamjenu“.
  • Nakon što je momčad potrošila sve prilike za „normalnu zamjenu“, ne može upotrijebiti „zamjenu zbog potresa mozga“ za obavljanje „normalne zamjene“.
  • Kada momčad obavi „zamjenu zbog potresa mozga”, suparnička momčad može iskoristiti „dodatnu zamjenu“ i dobiva „dodatnu priliku za zamjenu“. Ova dodatna mogućnost može se upotrijebiti samo jednom radi „dodatne zamjene“, a ne radi „normalne zamjene“.

Članovi sudačkog tima

Sudac i ostali članovi sudačkog tima, a posebno četvrti sudac:

  • nisu dio momčadskog procesa donošenja odluka o potrebi za zamjenom igrača, niti o tome treba li igrača zamijeniti „normalnom zamjenom“ ili „zamjenom zbog potresa mozga“;
  • ne smiju odlučivati treba li zbog stvarne ili moguće ozljede koristiti „zamjenu zbog potresa mozga“;
  • trebaju pružiti odgovarajuću podršku u slučaju stvarne ili moguće ozljede, uključujući i obavijest kapetanu momčadi, treneru i/ili liječničkoj službi u slu- čaju sumnje da igraču treba liječnički pregled i/ili liječnička pomoć;
  • trebaju podržati odluku kapetana momčadi, trenera i/ili liječničke službe da ozlijeđeni igrač ne može nastaviti s igrom, što od suca može zahtijevati odgodu nastavka igre dok igrač ne napusti teren za igru; i
  • mora obavijestiti nadležna tijela ukoliko postoji sumnja da „zamjena zbog potresa mozga“ nije izvršena na odgovarajući način.

Izvor: HNS

Najnoviji Članci

Isključenje Livakovića
Isključenje Livakovića

Na utakmici Lige nacija Poljska-Hrvatska 3:3 vratar hrvatske nogometne reprezentacije isključen je nakon bizarnog prekršaja…

Pročitaj Više
Zaleđe i prekršaj zaleđa (kažnjivo zaleđe)
Zaleđe i prekršaj zaleđa (kažnjivo zaleđe)

U ovom članku objasniti ćemo što je kažnjivo zaleđe (prekršaj zaleđa). Zaleđe je jedno od…

Pročitaj Više
Onemogućavanje igrača u izglednoj situaciji za postizanje pogotka ili obećavajućeg napada
Onemogućavanje igrača u izglednoj situaciji za postizanje pogotka ili obećavajućeg napada

Onemogućavanje igrača u izglednoj situaciji za postizanje pogotka ili onemogućavanje obećavajućeg napada su prekršaji koji…

Pročitaj Više